Themes - Twenty Seventeen - en to hi_IN translation catalogue (56 entries)

en: Scroll down to content
hi_IN: कंटेंट तक स्क्रॉल करे

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
hi_IN: कॉफी

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
hi_IN: सैंडविच

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
hi_IN: एस्प्रेसो

en: Play background video
hi_IN: बैकग्राउंड वीडियो चलायें

en: Pause background video
hi_IN: बैकग्राउंड वीडियो रोकें

en: Next Post
hi_IN: अगली पोस्ट

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Tags
hi_IN: टैग

en: Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प

en: Default Header Image
hi_IN: मूल शीर्ष छवि

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
hi_IN: %s द्वारा

en: Color Scheme
hi_IN: रंग योजना

en: Two Column
hi_IN: दो कॉलम

en: One Column
hi_IN: एक कॉलम

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
hi_IN: मुख पृष्ठ अनुभाग %d सामग्री

en: Custom
hi_IN: कस्टम

en: Light
hi_IN: हल्का

en: Page Layout
hi_IN: पृष्ठ लेआउट

en: Please define default parameters in the form of an array.
hi_IN: कृपया मूल पैरामीटर को array के रूप में परिभाषित करें।

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
hi_IN: %s <span class="screen-reader-text">पर प्रकाशित किया गया </span>

en: Please define an SVG icon filename.
hi_IN: कृपया एक एसवीजी आइकन फ़ाइल नाम को परिभाषित कीजिये।

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
hi_IN: ड्रॉपडाउन में दिखाने के लिए पृष्ठ चुनें। पृष्ठ संपादक में जा कर विशेष स्थान प्राप्त छवि चुन कर अनुभाग में छवि जोड़ सकते हैं। खाली अनुभाग दिखायें नहीं जायेंगे।

en: Reply
hi_IN: उत्तर

en: Top Menu
hi_IN: शीर्ष मेनू

en: Footer 2
hi_IN: फूटर 2

en: Footer 1
hi_IN: फूटर 1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
en: on
hi_IN: चालू

en: Add widgets here to appear in your footer.
hi_IN: फूटर में विजेट दिखाने के लिए यहाँ डालें।

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hi_IN: क्षमा करें, लेकिन आपके खोज शब्दों से कुछ भी नहीं मेल हुआ। कृपया कुछ अलग खोजशब्दों के साथ पुन: प्रयास करें।

en: Nothing Found
hi_IN: कुछ नहीं मिला

en: Previous Post
hi_IN: पिछला पोस्ट:

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Next
hi_IN: अगला

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
hi_IN: ऐसा प्रतीत होता है कि हम वह नहीं ढूंढ पाए जिसके लिए आप खोज रहे हैं। शायद खोजना मदद कर सके।

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
hi_IN: खोज &hellip;

[ctx: submit button]
en: Search
hi_IN: खोज

en: Pages:
hi_IN: पृष्ठे:

en: Menu
hi_IN: मेनू

en: Collapse child menu
hi_IN: चाइल्ड मेनू संक्षिप्त करें

en: Skip to content
hi_IN: सामग्री पर जाएं

en: Expand child menu
hi_IN: चाइल्ड मेनू विस्तृत करे

en: Social Links Menu
hi_IN: सामाजिक कड़ी सूचि

en: Comments are closed.
hi_IN: टिप्पणिया बंद कर दी गयी है।

en: Page
hi_IN: पृष्ठ

en: Next page
hi_IN: अगला पृष्ठ

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
hi_IN: क्षमा! वह पृष्ठ नहीं मिला।

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
hi_IN: ऐसा लगता है कि इस एड्रेस पर कुछ नहीं था। कृपया दोबारा खोजने का प्रयास करें?

en: Previous page
hi_IN: पिछला पृष्ठ

en: Dark
hi_IN: 	
    काला

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
hi_IN: गर्व से %s द्वारा संचालित

en: Footer Social Links Menu
hi_IN: पाद सोशल लिंक मेनू

[ctx: label]
en: Search for:
hi_IN: खोजे

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
hi_IN: पढ़ना जारी रखें<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
hi_IN: बीस सत्रह के लिए कम से कम वर्डप्रेस संस्करण 4.7 की आवश्यकता है। आप संस्करण %s उपयोग कर रहे हैं। अद्यतन करें और फिर कोशिश करें।
